متن زیر ترجمه شده یکی از منابع بهینه سازی بسیار مناسب است که توسط شرکت گوگل منتشر گردیده است.

دریافت متن کامل مقاله

از اینکه راهنمای بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجوی منتشر شده توسط گوگل را انتخاب کردید، از شما متشکریم. این راهنما، نخست برای راهنمایی اعضای تیم گوگل نوشته شده بود امّا متوجه شدیم که این راهنما می‌تواند برای مدیران سایت که با مباحث بهینه‌سازی آشنا نیستند و از سویی مایلند که سایتشان را هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو، بهینه کنند نیز مفید باشد. اگر چه این راهنما، راز و رمز اول بودن در نتایج گوگل را به شما آموزش نمی‌دهد (متاسفیم زیرا الگوریتم رتبه‌دهی به سایت ها جزو اطلاعات محرمانه گوگل است) اما دنبال کردن روش‌ها و ,ترفند‌های آموزش داده شده در این کتاب،‌ کاوش و فهرست کردن مطالب سایت شما را برای موتور های جستجو آسان می‌کند.

بهینه‌سازی سایت برای موتور‌های جستجو اغلب شامل تغییراتی کوچک در بخش های مختلف سایت می‌شود. اگر منحصراً به این مورد بنگریم، این بهینه‌سازی ها اغلب به شکل مستمر و مرحله به مرحله انجام می‌شوند ولی اگر همین موارد با دیگر بهینه‌سازی ها همراه شوند، می‌توانند تاثیر شگرفی را بر روی سهولت استفاده ازسایت برای کاربران و بهبود رتبه سایت در موتور‌های جستجو بگذارد. ممکن است در حال حاضر با بسیاری از موضوعات بحث شده در این کتاب آشنا باشید<–more–!> زیرا موارد توضیح داده شده در این کتاب جزو اصول پایه در طراحی یک صفحه وب به حساب می‌آید. البته در همین راهنما هم نکاتی وجود دارد که ممکن است به طور کامل به آنها آشنا نباشید.

بهینه‌سازی سایت برای موتور‌های جستجو تنها بر روی نتایج عادی جستجو تاثیر‌گذار است و برروی نتایج مربوط به تبلیغات پولی مانند Google ad-word تاثیری ندارد.

اگر چه تیتر این کتاب حاوی عبارت «موتور جستجو»  است ولی ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که بهینه سازی های خود را به شکلی انجام دهید که نخست، رضایت کاربران سایتتان را جلب کنید. آنها استفاده کنندگان اصلی سایت شما هستند و از موتورهای جستجو استفاده می‌کنند تا شما را بیابند. اگر به سختی بر روی کسب رتبه بالا در موتورهای جستجو تمرکز کنید، ممکن است نتیجه را که می‌خواهید، به دست نیاورید. بهینه سازی برای موتور‌های جستجو یعنی نهایت تلاش برای به نمایش گذاشتن محتوای سایت برای موتور‌های جستجو.

یک مثال می‌تواند تعریفی که ارائه کردیم را کامل کند. از این رو ما یک سایت ایجاد کردیم که در طی مراحل بهینه سازی ارائه شده در این کتاب بر روی آن سایت کار می‌کنیم. هر زمان که در مورد موضوعی جدید بحث می‌کنیم، اطلاعات کافی در مورد یک بخش از سایت در اختیارتان قرار می‌دهیم تا نکته‌ای که در مورد بحث می‌کنیم، برای شما روشن شود. حال اطلاعاتی در مورد سایت ارائه می شود:

 • وب سایت / نام تجاری: «Tookasoft»
 • آدرس سایت: http://www.tookasoft.com
 • زمینۀ فعالیت: طراحی وب

سایت شما ممکن است بزرگ و یا کوچکتر از سایتِ مثال ما و حاوی محتوایی کاملاً متفاوت باشد امّا نکات بهینه‌سازی که در این کتاب ارائه می‌شود را می‌توان به هر سایتی با هر اندازه ای اعمال کرد.

امیدواریم که راهنمای ما، ایده های کافی برای بهبود کیفیت سایت را در اختیارتان قرار دهد و ما بسیار خوشنود می‌شویم تا سوالات،‌ نظرات و تجربیاتِ موفق شما را در Google Webmaster Help Forum بشنویم.

برای صفحات خود، تیتر های منحصر به فرد و دقیق انتخاب کنید

یک برچسب[۱] تیتر، هم به کاربران و هم به موتورهای جستجو اعلام می‌کند که صفحه مورد نظر دربارۀ چیست. برچسب <title> باید در میان برچسب <head> در بالای سند HTML شما قرار بگیرد. در بهترین حالت باید برای هر صفحه از سایت، یک تیتر منحصر به فرد داشته باشید.

تیتر صفحه نخستِ سایت  TookaSoft که نام سایت و زمینه های فعالیت سایت را مشخص کرده است در این تصویر کاملاً مشخص است.

اگر سایت شما در صفحه نتایج جستجو به نمایش درآید،‌ محتوای برچسب تیتر اغلب در اولین خط هر کدام از نتایج جستجو نمایش داده می‌شود (اگر با بخش های مختلف صفحه نتایج گوگل آشنا نیستید،‌ می‌توانید فیلم ویدئویی آناتومی صفحه نتایج جستجو که توسط مهندس مت کاتس ساخته شده و همچنین نمودار صفحه نتایج جستجوی گوگل، استفاده کنید.) اگر کلماتی که کاربر جستجو کرده است در تیتر صفحه شما وجود داشته باشند، در صفحه نتایج، با فونت ضخیم نمایش داده می‌شوند. این به کاربران کمک می‌کند تا تشخیص دهند آیا سایت مورد نظر با جستجوی آنان مرتبط است یا خیر.

تیتر صفحه نخست سایت می‌تواند حاوی نام سایت یا نام شرکت شما و همچنین حاوی برخی اطلاعات مهم دیگر همچون موقعیت فیزیکی و یا حتی معرفی برخی از زمینه های کاری شرکت ما باشد.

کاربری،‌عبارت «طراحی وب» را در گوگل جستجو کرده است.

صفحه نخست سایت ما در نتایج نمایش داده شده است و تیتر صفحه نخست نیز در خط اول دیده می شود (دقت کنید کلماتی که در تیتر صفحه وجود دارد و توسط کاربر نیز جستجو شده است، با فونت ضخیم نمایش داده

می‌شود)

اگر کاربری بر روی نتایج جستجو کلیک کند و صفحه ما را در مرورگر خود باز کند، تیتر صفحه در بالای پنجره مرورگرش به نمایش در می‌آید.

تیترهای صفحات داخلی سایت شما باید به روشنی، زمینه کاری و هدف آن صفحه خاص را توصیف کند و ممکن است مایل باشید که نام تجاریتان را نیز به تیتر صفحات داخلی اضافه کنید.

کاربری، عبارت کوررنگی و طراحی وب را در گوگل جستجو می‌کند.

نمونه ای از یک صفحه داخلی مرتبط با جستجوی کاربر ( تیتر صفحه کاملاً منحصر به فرد و مرتبط با محتوای صفحه است) که در صفحه نتایج نمایش داده شده است.

چند نکتۀ مفید برای استفاده درست از برچسب تیتر در صفحات وب

 • · محتوای صفحه را به دقت توصیف کنید – تیتری را استفاده کنید به خوبی محتوای صفحه را توضیح دهد.

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

o انتخاب تیترهایی که هیچ ارتباطی با محتوای صفحه ندارند

o استفاده از تیترهای پیش فرض و یا بی معنی مانند «untitled» و یا «New Page 1»

 • · برای هر صفحه، یک تیتر منحصر به فرد استفاده کنید – هر کدام از صفحات باید یک تیتر منحصر به فرد داشته باشد که به گوگل کمک کند تا بتواند آن صفحه از سایت را از دیگر صفحات سایت، تمایز کند.

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

o استفاده از یک تیتر برای همه صفحات سایت و یا بخش اعظم صفحات سایت

 • · از تیتر های کوتاه در عین حال،‌ توصیفی استفاده کنید – تیترها می‌توانند کوتاه و توصیفی باشند. اگر تیتر صفحه شما خیلی طولانی باشد، گوگل تنها بخشی از آن را در نتایج جستجو نمایش می‌دهد.

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

o استفاده از تیترهای بسیار طولانی که به کاربران کمکی نمی‌کنند

o قرار دادن کلمات کلیدی غیر ضروری در برچسب تیتر

 

از فرا برچسب[۲] description استفاده کنید

فرا برچسبِ description یک خلاصه از محتوای صفحه به گوگل و بقیه موتورهای جستجو ارائه می‌کند. از آنجاییکه تیتر صفحات تنها حاوی کلمات محدودی است،‌ فرابرچسب description می‌تواند حاوی یک یا دو خط متن یا حتی یک پاراگراف کوتاه باشد. Google Webmaster Tools ابزاری مناسبی با عنوان content analysis section در اختیار شما قرار می‌دهد و به شما اعلام می‌کند که فرابرچسب شما بسیار کوتاه یا بسیار طولانی است و یا حتی به دفعات بین صفحات مختلف تکرار شده است (همین اطلاعات برای برچسب <title> نیز نمایش داده می‌شود). همانند برچسب <title>، فرابرچسب description نیز در بالای سند HTML و در میان برچسب <head> قرار می‌گیرد.

بخشی از محتوایِ فرابرچسب description مربوط به صفحه اول سایت ما که توصیفی مختصر از امکانات سایت را ارائه می‌کند.

فرابرچسب‌های description بسیار مهم اند زیرا گوگل ممکن است از آنها به عنوان متن توصیفی در زیر لینک به صفحه شما در صفحه نتایج جستجو، استفاده کند. دقت کنید که ما از عبارت «ممکن» است استفاده کردیم زیرا امکان دارد که گوگل، بخشی از متن صفحه را شما را که ارتباط بیشتری با عبارت جستجو شده توسط کاربر دارد را به جای متن description نمایش دهد. علاوه بر آن، اگر سایت شما در پروژۀ کتاب راهنمای آزاد یا همان DMOZ ثبت شده باشد، ممکن است گوگل از متن description موجود در آن فهرست استفاده کند (اگر می خواهید موتورهای جستجو از description موجود در DMOZ، برای سایتتان استفاده نکنند، این صفحه را مطالعه کنید). اضافه کردن فرابرچسب به تمامی صفحات وب، همیشه امری مطلوب به حساب می‌آید مخصوصاً زمانی که گوگل نمی‌تواند متن مناسبی را برای نمایش در زیر لینک صفحه شما در صفحه نتایج پیدا کند. در وبلاگ Webmaster Central یک پست آموزنده در مورد بهینه کردن متن‌های توصیفی با استفاده از فرابرچسب‌ها وجود دارد که می‌توانید مطالعه کنید.

متن های توصیفی، زیر تیتر صفحه و بالای آدرس صفحه مورد نظر در صفحه نتایج جستجو نمایش داده می‌شود.

کاربری، عبارت طراحی وب را جستجو کرده است.

صفحه اصلی سایت ما در بین نتایج نمایش داده شده که بخشی از محتوایِ فرابرچسبِ description به عنوان متن توصیفی مورد استفاده قرار گرفته است.

زمانی که کلمات جستجو شده در متن توصیفی وجود داشته باشد،‌ آن کلمات با فونت ضخیم نمایش داده می‌شود. این مورد به کاربران کمک می‌کند که آیا محتوای صفحه با چیزی که کاربر جستجو کرده است، همخوانی دارد یا خیر. در ادامه مثال دیگری ذکر شده است، این بار متن توصیفی از فرابرچسب description متعلق به یکی از صفحات داخلی (و فرابرچسب منحصر به فرد خود را دارد) که حاوی یک مقاله است را به نمایش گذاشته است.

کاربری عبارت کوررنگی و طراحی وب را جستجو کرده است

یکی از صفحات داخلی سایت ما به همراه فرابرچسب description منحصر به فرد که از محتوای این بخش در متن توصیفی زیر تیتر صفحه استفاده شده است

چند نکتۀ مفید برای استفاده درست از فرابرچسب Description در صفحات وب

 • · محتوای صفحه را به دقت در این بخش خلاصه کنید – متن توصیفی را به شکلی بنویسید که اگر از این متن در صفحه نتایج گوگل استفاده شد،‌ این متن هم بتواند اطلاعات لازم را در اختیار کاربر قرار دهد و هم او را جذب کند.

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

o نوشتن متن توصیفی به شکلی که هیچ ارتباطی با محتوای صفحه نداشته باشد

o استفاده از توصیفات کلی مانند «این یک صفحه وب است» و «این صفحه دربارۀ طراحی وب است»

o پرکردن فرابرچسب description با کلمات کلیدی

o کپی کردن کل محتوای صفحه در فرابرچسبِ description

 • · برای هر صفحه از سایت، از description منحصر به فرد استفاده کنید – داشتن فرابرچسب‌های description متفاوت برای هر صفحه، مخصوصاً زمانی که کاربران چندین صفحه از سایت شما را جستجو کرده باشند (به عنوان مثال با استفاده از عملگر site: ) به کاربران و گوگل کمک شایانی می‌کند. اگر سایت شما هزاران و یا میلیون ها صفحه دارد، اضافه کردن فرابرچسبِ description به شکل دستی احتمالاً غیر ممکن است. در این زمان می‌توانید با توجه به محتوای صفحات به شکل اتوماتیک برایشان فرابرچسب بسازید.

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

o استفاده از یک description ثابت برای تمامی صفحات یا بخش اعظم صفحات سایت.

ساختار آدرس صفحات را بهبود بخشید

ساختن دسته‌بندی های توصیفی و تعیین نام فایل برای اسناد موجود بر روی سایتتان نه تنها به سازمان دهی بهتر مطالب سایت شما کمک می‌کند بلکه باعث می‌شود موتور‌های جستجو نیز به شکل بهتری محتوای صفحه شما را بکاوند. علاوه بر آن این کار باعث می‌شود که آدرس های صفحات شما برای کسانی که می‌خواهند به صفحات شما ارجاع بدهند،‌ «کاربر پسند تر» باشد. کاربران از آدرس های بسیار طولانی و مرموز که تنها حاوی کلمات قابل فهم معدودی اند، وحشت دارند.

آدرس یک صفحه در سایت tookasoft.com که ممکن است کاربران برای استفاده از آن مشکل داشته باشند.

آدرس های URL ای که این شکل و شمایل را داشته باشند، کاربران را گیج کرده و کاربر پسند نیستند. کاربران برای به یادآوری و ارجاع دادن به این آدرس مشکل دارند. همچنین کاربران ممکن است فکر کنند که برخی از قسمت های آدرس صفحه، ضروری نباشد مخصوصاً اگر پارامترهای زیادی داخل آدرس صفحه وجود داشته باشد. آنها ممکن است که بخشی از آدرس را حذف کنند و همین باعث می‌شود که لینک از کار بیافتد.

برخی از کاربران ممکن است که به صفحه سایت شما لینک بدهند و در داخل متن لینک هم از خود آدرس استفاده کنند. اگر به جای ID و پارامتر هایی با نام های غیرعادی،‌ آدرس شما حاوی کلمات مرتبط با متن صفحه شما باشد،‌ از این طریق کاربران و موتورهای جستجو، اطلاعات بیشتری از صفحه به دست می‌‌آورند.

کلمات مشخص شده در آدرس بالا به کاربر و موتور جستجو اطلاع می‌دهد که صفحه مقصد در مورد چه موضوعی است.

درنهایت،‌ به یاد داشته باشد که آدرس یک صفحه وب توسط گوگل در صفحه نتایج جستجو نیز نمایش داده می‌شود و این آدرس در زیر تیتر و متن توصیفی ]و به رنگ سبز[ نمایش داده می‌شود. همانند تیتر و متن توصیفی، اگر کلمات جستجو شده توسط کاربر، داخل آدرس صفحه وجود داشته باشد، آن کلمات با فونت ضخیم نمایش داده می‌شوند.

کاربری عبارت design and google page rank را جستجو کرده است

صفحه اصلی سایت ما در نتایج نمایش داده شده در حالی که آدرس صفحه در زیر تیتر و متن توصیفی صفحه نمایش داده شده است.

گوگل در کاویدن انواع و اقسام آدرس ها با ساختار های مختلف،‌ بسیار قدرتمند عمل می‌کند حتی اگر این آدرس ها بسیار پیچیده باشند امّا سعی کنید که وقت بگذارید و آدرس ها را تا جایی که امکان دادر برای کاربران و موتورهای جستجو، ساده کنید. برخی از توسعه دهندگان وب سعی می‌کنند با بازنویسی[۳] آدرس های پویا به آدرس های ثابت، این مشکل را برطرف کنند. با توجه به اینکه گوگل با این تکنیک مشکلی ندارد امّا مایلیم گوشزد کنیم که این تکنیک، مراحل پیشرفته ای دارد و اگر به درستی اعمال نشود می‌تواند، کاوش سایت شما توسط موتور‌های جستجو را مختل کند. اگر مایلید که در مورد ساختار مناسب آدرس های صفحه اطلاعات بیشتری کسب کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که صفحه ساخت آدرس های صفحات مناسب برای گوگل را در Webmaster Help Center مطالعه کنید.

چند نکتۀ مفید برای انتخاب صحیح ساختار برای آدرس صفحات

 • از کلمات در آدرس صفحه استفاده کنید- آدرس هایی که حاوی کلمات مرتبط با محتوا و ساختار سایت شما داشته باشند،‌ برای افرادی که در سایت شما می‌گردند، کاربر پسند ترند. آنها این آدرس ها را راحت تر به یاد می‌آورند و ممکن است تمایل بیشتری برای لینک دادن به این صفحات داشته باشند.

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

o استفاده از آدرس های طولانی که حاوی پارامترهای غیرضروری و Session ID ها باشد

o استفاده از نام صفحات عمومی مانند «page1.htm»

o استفاده بیش از اندازه از کلمات کلیدی در آدرس صفحه مانند «google-pagerank-google-pagerank-google-pagerank.htm »

 • · دسته‌بندی های ساده ای را برای سایت خود ایجاد کنید از یک ساختار دسته بندی استفاده کنید که نظم‌دهی داده ها برای کاربران را به شکلی عالی و در عین حال ساده، امکان پذیر کند و به آنها کمک کند که بدانند، در کدام بخش از سایت شما هستند. سعی کنید ساختار دسته بندی سایت را به شکلی انتخاب کنید که این دسته‌بندی ها، نشان دهنده محتوای داخل آن آدرس باشد.

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

o استفاده از دسته بندی با شاخه ها و زیر شاخه های متعدد مانند «../dir1/dir2/dir3/dir4/dir5/dir6/page.html»

o استفاده از نام شاخه ها و دسته بندی ها به شکلی که هیچ ارتباطی با محتوای داخلشان نداشته باشد.

 • · برای رسیدن به هر صفحه، تنها یک آدرس URL فراهم کنید برای جلوگیری از لینک دادن کاربران به یک نسخه از صفحه شما و لینک دادن گروهی دیگر به نسخه متفاوت از همان صفحه (داشتن آدرس های متفاوت برای یک صفحه باعث می‌شود که ارزش کلی آن صفحه بین آدرس های مختلف تقسیم شود)، بر روی استفاده از یک آدرس و ارجاع دادن آدرس های دیگر به آدرس اصلی تمرکز کنید. اگر متوجه شدید که کاربران با استفاده از آدرس‌های مختلف به یک صفحه از سایت شما دسترسی دارند، با استفاده از ۳۰۱ redirect ، آدرس‌های فرعی را به آدرس اصلی هدایت کنید. این بهترین شیوه برای حل مشکل است.

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

o    داشتن صفحاتی در زیر شاخه های سایت و مسیر اصلی سایت (مانند domain.com/page.htm و sub.domain.com/page.htm)‌ که هر دو مسیر به یک صفحه منتهی می‌شوند.

o        لینک دادن به مطالب داخلی سایت ، گاهی همراه با www در آدرس صفحه و گاهی بدون www.

o        استفاده از حروف بزرگ در آدرس صفحات به شکلی غیرعادی (بسیاری از کاربران آدرس‌ها با حروف کوچک را می‌پسندند و آنها را راحت تر به یاد می‌آورند)

حرکت در سایت را برای کاربران، آسان کنید

کمک به کاربران برای یافتن اطلاعاتی که به دنبالش هستند در حین گشت و گذار و حرکت بین صفحات سایت، اهمیت ویژه‌ای دارد. این کار به موتورهای جستجو نیز کمک می‌کند تا بفهمند که چه مطالبی در سایت از دید صاحب سایت، از اهمیت بیشتری برخوردار است. اگر چه نتایج جستجوی گوگل در سطح صفحات ارائه می‌شود امّا گوگل دوست دارد بداند که هر صفحه از سایت از دید کلی چه نقشی را در سایت شما بازی می‌کنند.

همه سایت‌ها دارای صفحه نخست یا صفحه اصلی هستند که بیشترین بازدید را دارد و نقطه شروع حرکت برای بسیاری از کاربران سایت محسوب می‌شود. اگر سایت شما صفحات اندکی دارد، این مورد اهمیت زیادی ندارد ولی اگر تعداد صفحات شما زیاد است، باید به این فکر کنید که کاربران سایت، چطور از صفحه اول سایت شما به صفحاتی که حاوی اطلاعات جزئی تری هستند، وارد می‌شوند. آیا در مورد موضوعی خاص، مقالات کافی درسایت دارید و آیا ایجاد یک صفحه جدید برای توصیف این مقالات مرتبط با هم، منطقی به نظر می‌رسد ؟ (برای مثال صفحه نخست –< لیست مقالات مرتبط –< یک مقالۀ خاص). آیا سایت شما حاوی صدها محصول مختلف است که باید در دسته بندی ها و زیر شاخه های مختلف دسته بندی شوند ؟

ساختار دسته بندی ها در یک سایت طراحی وب

Sitemap (با حروف کوچک) صفحۀ ساده‌ای است که ساختار صفحات سایت شما را به نمایش می‌گذارد و معمولا حاوی یک لیست دسته بندی شده و سلسله مراتبی، از صفحات سایت شماست. کاربران سایت ممکن در زمانی که نمی‌توانند صفحه مورد نظرشان را پیدا کنند، به این صفحه مراجعه کنند. اگر چه موتور های جستجو هم به این صفحه مراجعه می‌کنند و این صفحه به موتور های جستجو کمک می‌کند که به شکل بهتری بتوانند صفحات سایت شما را فهرست کنند ولی این صفحه در اصل برای کاربران سایت ساخته می شود.

فایل XML Sitemap (با حروف بزرگ) که می توانید از طریق  Webmaster toolsگوگل ثبتش کنید، جستجو و یافتن صفحات سایت شما را برای گوگل آسان می کند. استفاده از Sitemap نیز یکی از راه ها (اگر چه این راه برای معرفی آدرس اصلی سایت ضمانت شده نیست) برای تعیین آدرس استاندارد سایت است (به عنوان مثال http://tookasoft.com یا http://www. tookasoft.com ). گوگل با ساخت اسکریپت تولید Sitemap به شما کمک کرده است تا برای سایت خود یک Sitemap بسازید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Sitemap به مرکز راهنمای مدیریت سایت گوگل مراجعه کرده و مقالۀ مفید راهنمای ساخت فایل Sitemap را مطالعه کنید.

چند نکتۀ مفید در مورد شیوه صحیح طراحی بخش ناوبری[۴] در سایت

 • ساختار بخش ناوبری را به شکلی منطقی و طبیعی،‌ طراحی کنید –  حرکت از صفحات با محتوای عمومی به صفحات با محتوای تخصصی را تا جایی که امکان دارد، برای کاربران سایتتان آسان کنید. هر زمانی که احساس کردید،  به یک صفحه برای هدایت کاربران به دیگر صفحات احتیاج است و وجود این صفحه به کاربران کمک می‌کند، این صفحه را ایجاد کنید.

مواردی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

o ساخت بخش ناوبری به شکلی بسیار پیچیده (به عنوان مثال لینک دادن از هر صفحه به صفحات دیگر)

o زیاده روی در خرد کردن و دسته بندی کردن مطالب (اینکار باعث می شود کاربر سایت مجبور باشد برای رسیدن به محتوای خاص، بارها بر روی لینک های مختلف کلیک کند).

 • · سعی کنید اغلب از لینک های متنی استفاده کنید اگر بخش ناوبری سایت و هدایت کاربران بین صفحات مختلف سایت را با استفاده از لینک های متنی، مدیریت کنید، موتور های جستجو راحت تر می‌توانند سایت شما را کاوش کنند. بسیاری از کاربران نیز این سبک از لینک ها را بیشتر می پسندند مخصوصاً آن کاربرانی که از ابزارهایی استفاده می کنند که فلش و جاوااسکریپت را پشتیبانی نمی‌کند.

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

o طراحی بخش ناوبری کامل سایت به شکل لیست پایین افتادنی[۵] ، تصویری و یا انیمیشن (بسیاری از موتورهای جستجو، نه همه‌شان،‌ می‌توانند این سبک از لینک ها را ببینند اما اگر یک کاربر بتواند با استفاده از لینک های متنی، ‌به تمامی صفحات سایت شما دسترسی پیدا کند، این کار باعث بالا رفتن سهولت دسترسی به سایت شما می شود. در مقاله شیوه برخورد گوگل با لینک های غیر متنی می توانید اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنید).

 • · از ناوبریِ سلسه مراتبی[۶] استفاده کنید ناوبری سلسله مراتبی یک سلسله از لینک ها به صفحات داخلی سایت است که در بالا و یا پایین صفحه قرار می‌گیرد و به کاربران اجازه می‌دهد تا به سرعت به صفحات قبلی و یا صفحه اول سایت باز گردند. بسیاری از ناوبری های سلسله مراتبی اغلب،‌ اصلی ترین صفحه را (که معمولا صفحه اول سایت است) به عنوان اولین لینک و در سمت راست قرار می‌دهند و صفحات جزئی تر را بعد از آن در سمت چپ می‌آورند.

 

نمونه ای از یک بخش ناوبری به شکل مرحله را می بینید که به شکل سلسله مراتبی از صفحه اول سایت به صفحه مقاله،‌ کاربر را هدایت کرده است

 • برای سایتتان یک صفحه sitemap بسازید و یک فایل XML Sitemap نیز برای سایت خود فراهم کنید یک sitemap ساده اگر به تمامی صفحات سایت و یا حداقل به صفحات مهم سایت (اگر صدها و یا هزاران صفحه دارید) لینک دهد، می تواند بسیار سودمند واقع شود. ساخت یک فایل XML Sitemap به شما این اطمینان را می‌دهد که موتور های جستجو می‌توانند صفحات مختلف سایت شما را ببینند.

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

o        داشتن یک صفحه sitemap قدیمی و دارای لینک های شکسته و از کار افتاده

o    ساخت یک صفحه sitemap که تنها همه صفحات را لیست کرده است و هیچ نظمی ندارد ( مثلا دسته‌بندی کلیه مطالب تنها بر طبق موضوعشان)

 • ممکن است کاربران، بخشی از آدرس صفحات شما را حذف کنند؛ این مورد را مد نظر قرار دهید – برخی از کاربران ممکن است به شکلی عجیب، در سایت شما کاوش کنند و شما باید این مورد را مد نظر داشته باشید. برای مثال به جای استفاده از بخش ناوبریِ سلسله مراتبی، کاربر شما ممکن است بخشی از آدرس صفحه را حذف کند به امید اینکه بتواند به مطالب دسته بندی کلی تر، دسترسی پیدا کند. کاربران سایت شما ممکن است به این صفحه مراجعه کند:
  http://www. tookasoft.com/articles/graphic-design/principles-of-a-standard-design

و بخش آخر آدرس را حذف کند و این آدرس را وارد کند:
http://www. tookasoft.com/articles/graphic-design/ به امید اینکه بتواند به تمامی مطالب بخش طراحی گرافیکی دست پیدا کند. آیا سایت شما قادر است در این شرایط،‌ مطالب مورد نیاز کاربر را به او ارائه کند و یا اینکه در عوض یک صفحه با پیغام خطای ۴۰۴ (صفحه مورد نظر یافت نشد) به او نشان می‌دهد ؟ اگر کاربر باز هم بخواهد یک مرحله دیگر نیز به عقب برگردد و به آدرس http://www. tookasoft.com/articles/ برود چطور ؟

 • یک صفحه ۴۰۴ سودمند بسازید – کاربران، گه‌گاه با دنبال کردن یک لینک شکسته و یا تایپ اشتباه آدرس با صفحه‌ای مواجه می‌شوند که نشان می‌دهد صفحه مورد نظر بر روی سایت شما وجود ندارد. داشتن یک صفحه ۴۰۴ شخصی که کاربران را به صفحه های فعال در سایت هدایت می‌کند، می‌تواند به میزان زیادی بر رضایت کاربران از سایت، تاثیر‌گذار باشد. صفحه ۴۰۴ شما می تواند حاوی یک لینک به صفحه اول سایت شما و یا لینک هایی به مطالب پر طرفدار یا مرتبط در سایت شما باشد. گوگل نیز یک ابزار ۴۰۴ ارائه کرده است که می‌توانید در صفحه ۴۰۴ خود، جا سازیش کنید و این ابزار نیز به شکل کاملا خودکار، اطلاعات مفیدی را به کاربران ارائه می‌کند. شما می‌توانید از ابزار های Google Webmaster استفاده کنید و منشأ آدرس هایی که باعث پیغام خطای ۴۰۴ می‌شوند را بیابید.

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

o    اجازه دادن به موتور های جستجو برای فهرست کردن صفحه ۴۰۴ ( مطمئن شوید که webserver شما به شکلی تنظیم شده است که در صورت وجود نداشتن صفحه، پیغام ۴۰۴ HTTP status code را به کاربر برگرداند).

o        فراهم کردن پیغام های گنگ مانند «یافت نشد»، «۴۰۴» و یا اصلاً نداشتن صفحه ۴۰۴

o        داشتن یک طراحی خاص برای صفحه ۴۰۴ که با طرح کلی صفحه شما هماهنگی نداشته باشد

مطالب و سرویس های با کیفیت ارائه کنید

فراهم کردن مطالب قابل قبول و مفید بیش از همه مواردی که تا به حال بحث کردیم بر روی موفقیت سایت شما تاثیر‌گذار است. کاربران مطالب خوب را پیدا می‌کنند و ممکن است که دیگر کاربران را نیز به سوی این مطالب، هدایت کنند. این کار ممکن است از طریق پست های وبلاگ، سرویس های جوامع مجازی، ایمیل و تالار های گفتمان و یا هر شیوه دیگری انجام شود. تبلیغات عادی یا همان تبلیغات زبان به زبان نیز جزو مواردی است که به شهرت سایت شما در میان کاربران و گوگل، کمک می‌کند و این شیوه تبلیغ، بدون داشتن مطالب با محتوا، محقق نمی‌شود.

کاربری، از بخشی از محتوای سایت خوشش آمده و آن را به دیگران پیشنهاد کرده است.

در حالی که می توانید در مورد هر مطلبی در سایتتان بنویسید امّا در اینجا پیشنهاداتی به شما ارائه می‌دهیم:

چند نکتۀ خوب دربارۀ فراهم کردن مطالب مناسب برای سایت

 • متن‌ها را ساده بنویسید – کاربران از خواندن متن‌هایی که به خوبی نوشته شده‌اند و دنبال کردنشان آسان است، لذت می‌برند.

کارهایی که باید از انجام دادنشان اجتناب کنید:

o        نوشتن متن‌های نامرتب که حاوی غلط‌های املایی و نحوی بسیار باشد

o    قرار دادن متن در داخل تصاویر در جایی که وجود متن اهمیت بسیار دارد (کاربران ممکن است که بخواهند متن را کپی کنند. علاوه بر آن موتورهای جستجو نمی‌توانند متن داخل تصاویر را بخوانند.)

 • مطالب را به دقت دسته بندی کنید – سازمان دهی مطالب سایت همیشه امری مطلوب به حساب می‌آید و کاربران نیز به خوبی می‌توانند بفهمند که یک موضوع در کدام بخش شروع شده و در کجا پایان می‌یابد. تقسیم مطالب به قسمت های منطقی به کاربران کمک می‌کند تا مطالب مورد نیازشان را سریعتر در سایت بیابند.

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

o        قرار دادن حجم زیادی از متن دربارۀ موضوعات مختلف در یک صفحه بدون استفاده از پاراگراف،‌ تیتر و تقسیم بندی ظاهری

 • از زبانی مناسب استفاده کنید – دربارۀ کلماتی فکر کنید که کاربران ممکن است جستجویشان کنند تا مطالبی خاص را بیابند. کاربرانی که دربارۀ مبحثی خاص، اطلاعات زیادی دارند، ممکن است از کلماتی متفاوت در جستجویشان استفاده کنند در حالی که کاربرانی که با مبحثی جدید آشنا می‌شوند،‌ اغلب کلماتی کلی تر را جستجو می‌کنند. برای مثال ممکن است کاربری که با مسائل مرتبط با بهینه سازی سایت برای موتور‌های جستجو آشنایی داشته باشد، عبارت SEO را جستجو کند در حالی که کاربران مبتدی که اطلاعاتی درباره این موضوع ندارند، اغلب کلماتی کلی تر همچون «بهینه سازی سایت برای موتور جستجو» را جستجو می‌کنند. توجه به این اختلافات در جستجو ها و مد نظر قرار دادن آنها در هنگام نوشتن مطالب (استفاده از کلمات مختلف به شکل مخلوط ) می‌تواند نتایج مثبتی به همراه داشته باشد. Google AdWord یک ابزار مفید به نام Keyword Tool فراهم کرده است که کمک می‌کند تا کلمات کلیدی جدید و کلمات مرتبط با کلمه مورد نظر شما را با حدود دفعات جستجوی آن عبارات را به شما ارائه می‌کند. همچنین، ‌Google Webmaster Tools ابزاری را فراهم کرده که لیستی از کلماتی که بیشترین جستجو را در سایت شما داشته اند،‌ و کاربران را به سایت شما هدایت کرده اند، ارائه می کند.
 • مطالب جدید و منحصر به فرد تولید کنید – مطالب جدید نه تنها کاربران ثابت سایت شما را دوباره به سایت شما می‌کشاند بلکه کاربران جدیدی را نیز به سوی سایت شما جذب می‌کند.

مواردی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

o        ایجاد تغییرات ساده در مطالب موجود در سایت (یا حتی کپی کردن مطالب از سایت های دیگر) که ارزشی برای کاربران ندارند.

o        داشتن محتوای تکراری یا تقریباً تکراری در سایت ( برای کسب اطلاعات بیشتر، مقالۀ مطاب تکراری را مطالعه کنید.)

 • مطالب و سرویس های منحصر به فرد تولید کنید – سرویسی جدید و مفیدی ارائه دهید که دیگر سایت ها، ارائه نمی‌دهند. شما می‌توانید بخشی از تحقیقاتی را که خودتان انجام داده اید، به شکل مکتوب، منتشر کنید،‌ اخبار و داستانهای جدید منتشر کنید و یا از توان کاربران حرفه ای سایتتان استفاده کنید. سایت های دیگر ممکن است به خاطر نداشتن منابع و نیروهای متخصص قادر به انتشار آن مطالب نباشند.
 • مطالب را در قدم نخست برای کاربران سایت بنویسد نه برای موتور های جستجو – سایت خود را با توجه به نیاز کاربرانتان بسازید و اطمینان حاصل کنید که سایت شما به راحتی برای موتورهای جستجو نیز در دسترس است. انجام این کار اغلب نتایج مثبتی به همراه دارد.

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

o    وارد کردن تعداد زیادی کلمات کلیدی غیر ضروری در صفحه که تنها برای موتور های جستجو فراهم شده اند و برای کاربران آزار دهنده و یا بی ربطند

o    اضافه کردن بخشی به سایت که دارای این عنوان است: « عبارات اشتباه که باعث ورود به این صفحه شده است ». این بخش از سایت ارزش بسیار کمی برای کاربران دارد.

o        فریب دادن کاربران با مخفی کردن متن داخل صفحه و نمایش آن متن ها به موتور های جستجو

متن داخل لینک ها را به شکل بهتری فراهم کنید

متن داخل لینک،‌ بخشی از متن صفحه است که کاربر آنها را به شکل لینک می‌بیند و این متن نیز داخل برچسب
<a‌ href=”…”></a> قرار می‌گیرد.

متن داخل لینک به خوبی دربارۀ محتوای صفحه مقصد، توضیح می‌دهد

این متن، اطلاعاتی دربارۀ صفحه مقصد به کاربران و گوگل ارائه می‌کند. لینک های صفحه شما ممکن است داخلی باشند ( از یک صفحه به صفحه دیگر در سایت خودتان لینک داده باشید ) و یا خروجی باشد و به مطالبی در سایتی دیگر لینک داده باشید. در هر دو حالت،‌هر چقدر متن بهتری برای لینک هایتان انتخاب کنید، کاربران با راحتی بیشتر در سایت شما کاوش می‌کنند و گوگل می تواند اطلاعاتی را دربارۀ صفحه مقصد به دست بیاورد.

چند نکتۀ مفید دربارۀ فراهم کردن متن مناسب برای لینک ها

 • متن ها را به شکل توصیفی بنویسید – متن داخل لینک حداقل باید اطلاعاتی پایه دربارۀ صفحه مقصد ارائه دهد.

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

o        نوشتن کلماتی عمومی همچون «صفحه»،‌«مقاله» و یا «اینجا کلیک کنید»

o        استفاده از متنی که ارتباطی با موضوع صفحه مقصد ندارد

o    استفاده از آدرس صفحه به عنوان متن داخل لینک ( البته استفاده از آدرس صفحه به جای متن داخل لینک تنها در صورتی که بخواهید یک سایت دیگر را تبلیغ کنید و به آن ارجاع دهید، مناسب است)

 • متن های داخل لینک را به شکلی مختصر بنویسید – از متن های کوتاه و در عین حال توصیفی استفاده کنید ( اغلب از چند کلمه و یا یک عبارت کوتاه استفاده کنید )

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

o        نوشتن متن های طولانی در لینک مانند یک جمله طولانی و یا یک پاراگراف متن کوچک

 • از متن های توصیفی برای لینک های داخلی سایت نیز استفاده کنید – ممکن است فکر کنید که متن‌های توصیفی را باید تنها برای لینک‌های به خارج سایت استفاده کنید اما توجه بیشتر به متنِ داخل لینک‌های داخلی نیز می تواند به کاربران و گوگل برای استفاده بهتر از سایت، کمک کند.

مواردی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

o        استفاده از متن های طولانی و مملو از کلمات کلیدی در لینک ها که تنها برای موتور های جستجو فراهم شده باشند

o        اضافه کردن لینک های غیر ضروری به صفحه که به کاربران سایت کمکی نکند

از برچسب[۷] های تیتر به شکل مناسب استفاده کنید

از برچسب های تیتر (این برچسب را با برچسب <head> و یا HTTP header ها اشتباه نگیرید) برای تعیین ساختار محتوای صفحه استفاده می شود. شش سایز مختلف از این برچسب ها وجود دارد که با برچسب <h1> شروع می شود که از همه اهمیت بیشتری دارد و به <h6> که کمترین اهمیت را دارد، ختم می شود.

در صفحه ای که حاوی مطالب جدیدی است، ما باید تیتر مطالب را در برچسب <h1> قرار دهیم و مطالب زیر مجموعه مطالب اصلی را در برچسب <h2> قرار دهیم.

از آنجائیکه که متن داخل برچسب های تیتربا سایز بزرگتری در صفحه نمایش داده می شوند، از نظر بصری به کاربران کمک می کنند که بفهمند،‌این متون، اهمیت بالایی دارند و اطلاعاتی دربارۀ مطالب ارائه شده در زیر هر تیتر ارائه می دهند. از سایز های مختلف برچسب های تیتر برای منظم کردن محتوای صفحه به شکل سلسله مراتبی استفاده می شود و استفاده از برچسب های مختلف تیتر به کاربران کمک می کند تا بتوانند به شکل راحت تری از مطالب داخل صفحه استفاده کنند.

چند نکتۀ مفید دربارۀ استفاده از برچسب های تیتر

تصور کنید در حال نوشتن رئوس مطالب هستید – همانند نوشتن رئوس مطالب برای یک مقاله طولانی،‌ کمی در مورد موضوع اصلی و موضوعات فرعی مطلب فکر کنید و در مورد مکان قرار گیری این تیتر ها، تصمیم گیری کنید.

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

قرار دادن متن هایی در داخل برچسب تیتر صفحه که هیچ کمکی به تعریف ساختار صفحه نمی کند

استفاده از برچسب های تیتر در جایی که استفاده از برچسب هایی همچون <em> و <strong> منطقی تر باشد

تغییر ناگهانی سایز تیتر های داخل صفحه (به عنوان مثال استفاده از برچسب <h6> درست بعد از برچسب <h1>)

از برچسب های تیتر به شکل بهینه در سایت استفاده کنید – از برچسب های تیتر فقط در مکان درست و زمانی که حضور این برچسب منطقی است، استفاده کنید. برچسب های تیتر متعدد در صفحه می تواند خواندن محتوای صفحه را برای کاربران سخت کند و آنها متوجه نشوند که در کجا یک مطلب شروع و در کجا پایان می یابد.

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

استفادۀ بی رویه از برچسب های تیتر در صفحات

قرار دادن تمامی متن صفحه داخل برچسب های تیتر

استفاده از برچسب های تیتر تنها برای سبک دهی به من (به جای معنی بخشیدن به محتوای صفحه)

تصاویر استفاده شده در طرحتان را بهینه کنید

تصاویر ممکن است به عنوان بخشی ساده از سایت شما به حساب بیایند اما شما می توانید آنها را در صفحه بهینه کنید. همه تصاویر می توانند نام و خصیصه[۸] alt مجزا داشته باشد که هر دوی آنها می تواند بسیار مفید باشد.

خصیصه alt به شما اجازه می دهد که یک متن جایگزین برای تصاویر در نظر بگیرید که اگر تصاویر به هر دلیلی درصفحه نمایش داده نشد، متن داخل این خصیصه به جای تصویر نمایش یابد.

متن alt در اینجا به خوبی تصویرمان را توصیف می کند

چرا باید از این خصیصه استفاده کرد ؟ اگر کاربر سایت شما را با مرورگری باز کند که تصاویر را پشتیبانی نکند و یا از تکنولوژی های جایگزین استفاده کرده باشد ، مانند برنامه های قرائت متن صفحه، محتوانی alt اطلاعاتی را دربارۀ تصویر به کاربر ارائه می کند.

تصویر ما به دلایلی برای کاربر نمایش داده نشده است امّا متن داخل خصیصه alt به جای تصویر به نمایش در آمده است.

دلیل دیگر برای استفاده از متن alt زمانی که از یک تصویر به عنوان یک لینک استفاده کرده باشید. در این شرایط متن داخل خصیصه alt همانند متن داخل لینک عمل می کند. با این وجود،‌ ما پیشنهاد نمی کنیم در جایی که استفاده از لینک های متنی امکان پذیر است،‌ از تصاویر به عنوان لینک استفاده نکنید. در نهایت بهینه کردن نام تصاویر و متن alt ، به سرویس هایی مانند Google Image Search کمک می کند تا با دید بهتری تصاویر را فهرست کنند.

چند نکتۀ مفید دربارۀ بهینه کردن تصاویر

از نام فایل و متن alt مختصر و توصیفی استفاده کنید – همانند قسمت های مختلف سایت که بر رویشان بهینه سازی انجام شد، نام فایل و متن alt (برای زبان هایی که از کد ASCII استفاده می کنند) اگر کوتاه و توصیفی انتخاب شوند،‌ بسیار تاثیر گذار خواهند بود.

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کرد:

استفاده از نام فایل های معمول مانند «image1.jpg»،‌ «pic.gif»، «۱٫jpg» (برخی از سایت ها که هزاران تصاویر دارند ممکن است به شکل اتوماتیک نام تصاویر انتخاب شود)

انتخاب نام فایل های بسیار طولانی

قرار دادن کلمات کلیدی در داخل متن altو یا کپی کردن کل متن داخل جمله

زمانی که از تصاویر به عنوان لینک استفاده می کنید، متن alt را نیز برای تصویر در نظر بگیرید – اگر تصمیم دارید که از یک تصویر به عنوان لینک استفاده کنید، فراهم کردن متن alt به گوگل کمک می کند تا اطلاعات بیشتری از صفحه ای که به آن لینک داده اید، به دست آورد. تصور کنید که در حال فراهم کردن برای یک لینک عادی هستید.

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

نوشتن متن های alt بسیار طولانی که ممکن است از طرف موتورهای جستجو به عنوان spam شناخته شود

تنها استفاده از لینک های تصویری برای بخش ناوبری سایت

تصاویر را در شاخه مخصوص خودشان ذخیره کنید – به جای پخش کردن فایل های تصویری در مسیر های مختلف و زیر شاخه های دومین سایتتان،‌ سعی کنید تصاویر را در یک دایرکتوری قرار دهید ( به عنوان مثال tookasoft.com/images/) این کار دسترسی به مسیر تصاویر را تسهیل می کند.

از نوع فایل های معمول استفاده کنید – اغلب مرورگر ها از فرمت های تصاویریِ JPEG, GIF, PNG و BMP پشتیبانی می کنند. بهتر است که نوع فایل با پسوند فایل نیز یکی باشد.

از فایل robots.txt بهره ببرید

یک فایل robots.txt به موتور های جستجو می گوید آیا آنها اجازه دارند که به بخشی از سایت دسترسی داشته باشند و آن بخش را کاوش کنند یا خیر. این فایل،‌که باید نامش را «robots.txt» بگذارید،‌ در شاخه اصلی سایت شما قرار می گیرد.

مسیر فایل robots.txt سایت ما

تمامی موتورهای جستجوهای استاندارد (وقتی از علامت * استفاده کنید یعنی همه موتورهای جستجو) نباید مسیر هایی که در تصویر آمده است را دنبال کرده و فهرست کنند

شاید بخواهید که برخی از صفحات سایتتان و یا برخی مسیر های خاص از سایت توسط موتور های جستجو، کاوش نشود زیرا ممکن است مطالب مفیدی در آن صفحات یا مسیرها برای کاربران وجود نداشته باشد. اگر می خواهید که از کاوش موتور های جستجو در بخش خاصی از سایتتان جلوگیری کنید، Google webmaster Tools ابزار مناسبی در اختیار شما قرار می دهد به نام robots.txt generator که به شما در ساخت فایل robots.txt کمک می کند. توجه داشته باشید که اگر سایت شما حاوی دومین های زیر شاخه[۹] است و مایلید که بخشی خاص از این زیر شاخه توسط موتور های جستجو، کاوش نشود،‌ باید یک فایل robots.txt جدید برای آن زیر شاخه بسازید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فایل robots.txt پیشنهاد می کنیم که راهنمای استفاده از فایل robots.txt در مرکز راهنمای مدیریت سایت گوگل، مطالعه کنید.

راههای دیگری نیز برای جلوگیری از فهرست شدن بخش خاصی از سایت در نتایج جستجو، وجود دارد همانند اضافه کردن «NOINDEX» به فرابرچسب robots و یا استفاده از فایل .htaccess برای حفاظت یک مسیر خاص با استفاده از کلمه عبور و یا حتی استفاده از Google Webmaster Tools برای حذف محتوایی که در حال حاضر توسط گوگل کاوش شده است. مت کاتس یکی از مهندسان گوگل در ویدئویی بسیار مفید،‌ مواردی حساس و خطرناک مربوط به هر کدام از شیوه های مسدود کردن آدرس های وب را توضیح می دهد.

چند نکتۀ مفید دربارۀ ساخت فایل robots.txt

برای مطالب حساس سایت از شیوه های امن تر استفاده کنید – نباید فکر کنید که در صورت استفاده از فایل robots.txt فایل می توانید جلوی فهرست شدن مطالب حیاتی و حساس سایت خود را بگیرید. یک دلیل برای این امر این است که اگر از جایی در اینترنت به صفحه ای که مسدودش کرده اید، لینکی وجود داشته باشد (مثلا در فایل ثبت ارجاعات) موتور های جستجو می توانند به صفحه ای که مسدود شده، ارجاع بدهند (تنها آدرس را نمایش بدهند و هیچ تیتر و متن توصیفی ای نمایش داده نمی شود). علاوه بر آن برخی از موتور های جستجوی غیر استاندارد و مخرب که از فایل robots پیروی نمی کنند، می توانند دستورات داخل این فایل را نادیده بگیرند و از آن اطاعت نکنند. در آخر،‌ یک کاربر کنجکاو می تواند با آزمایش شاخه ها و زیر شاخه های موجود در فایل robots.txt را آزمایش کنند و آدرس صفحاتی را که شما نمی خواهید کاربران ببینند را حدس بزنند. محتوا را رمزنگاری کنید یا با استفاده از کلمه عبور آن را حفاظت کنید. استفاده از فایل .htaccess نیز یک راه جایگزین مطمئن تر است.

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

اجازه دادن به موتور های جستجو برای فهرست کردن صفحاتی که خود شبیه به نتایج صفحات جستجو هستند (کاربران دوست ندارند که چیزی را جستجو کنند و از صفحه نتایج وارد صفحه ای شوند که خود آن صفحه نیز نتایج جستجو را نمایش می دهد. این صفحات کمکی به کاربر نمی کنند)

اجازه دادن به موتور های جستجو برای فهرست کردن صفحاتی که به طور اتوماتیک ساخته شده اند و کاملاً مشابه هم هستند و یا تنها تفاوت های اندکی با هم دارند: « آیا فکر می کنید این ۱۰۰ هزار صفحه که تقریباً همه شان یکسان هستند، باید در موتور های جستجو فهرست شوند ؟ »

اجازه دادن به موتور های جستجو برای فهرست کردن آدرس هایی که در نتیجه استفاده از سرویس های پروکسی، ساخته می شوند.

از وجود خصیصه rel=”nofollow” برای لینکها، آگاه باشید

تنظیم خصیصه rel مربوط به لینک ها، با مقدار nofollow به گوگل می گوید که یک سری لینک های خاص در سایت شما را نباید دنبال کند و یا هیچ ارزشی را به صفحه که از این طریق به آن لینک داده شده است، انتقال ندهد. برای استفاده از این قابلیت باید rel=”nofollow” را به داخل برچسب لینک اضافه کنید.

اگر به سایتی لینک می دهید که به آن اعتماد ندارید و یا نمی خواهید ارزشی را به سایت مورد نظر از سایت خودتان انتقال دهید، از nofollow‌ استفاده کنید.

چه زمانی استفاده از این شیوه سودمند است ؟ اگر سایت شما بخش کامنت دارد و این بخش برای عموم قابل استفاده است، لینک دادن از داخل کامنت ها به سایت های دیگر می تواند ارزشی را از صفحه شما به سایت مقصد انتقال دهد و ممکن است شما مایل نباشید به آن سایت ها ارزشی را انتقال دهید. کامنت های وبلاگ جزو بخش هایی از سایت است بسیار مستعد آلوده شدن به spam است. استفاده از nofollow به شما اطمینان می دهد که ارزش صفحات سایتتان را که به زحمت به دست آورده اید، به سایت های بی ارزش انتقال نمی دهید. بسیاری از نرم افزار های راه اندازی وبلاگ به طور اتوماتیک،‌ nofollow را به لینک های داخل کامنتِ  کاربران اضافه می کنند امّا آنهایی که سیستمشان این قابلیت را به طور پیش فرض ندارد، باید به شکل دستی،‌ nofollow را به لینک ها اضافه کنید. این قابلیت را می توانید برای بخش های دیگر سایت که ممکن است حاوی اطلاعاتی باشد که توسط کاربران فراهم می شود، استفاده کنید. بخش هایی همچون صفحه شخصی کاربران،‌ تالارهای گفتمان،‌ اتاق های چت و لیست ارجاعات از سایت های دیگر. اگر می خواهید به لینک هایی که توسط دیگران اضافه شده اند را تایید کنید (به عنوان مثال اگر اشخاصی که در سایت شما کامنت می گذارند، مورد تایید شما هستند)،‌ دیگر لازم نیست که به لینک هایتان، nofollow اضافه کنید. با این وجود لینک دادن به سایت هایی که از نظر گوگل سایت های spam محسوب می شوند، می تواند اعتبار سایت شما را تحت تاثیر قرار دهد. مرکز راهنمای webmaster گوگل، ترفند های بیشتری برای جلوگیری از spam در کامنت ها ارائه می دهد مانند استفاده از CAPTCHA ( کد تایید تصویری ) و فعال کردن مدیریت کامنت ها.

یک اسپمر در زیر یکی از مطالب جدید سایت ما کامنت گذاشته است به این امید که از این طریق، rank سایت خود را افزایش دهد.

یکی دیگر از موارد استفاده از nofollow زمانی است که می خواهید به سایتی ارجاع بدهید ولی نمی خواهید ارزشی را به سایت مقصد منتقل کنید. برای مثال می خواهید مطلب در مورد ارسال اسپم در کامنت ها بنویسید و قصد دارید از سایتی نام ببرید که به تازگی در سایت شما spam‌ ارسال کرده است. شما می خواهید دیگران را از وجود این سایت آگاه کنید از این رو لینکی به سایت مورد نظر در داخل محتوای پست خود قرار می دهید، با این وجود، قطعاً نمی خواهید ارزشی را به سایت مورد نظر انتقال دهید و آن سایت را تایید کنید. حال موقعیت مناسبی است که از nofollow استفاده کنید.

در نهایت، اگر می خواهید به تمامی لینک های داخل صفحه، nofollow بدهید، می توانید از فرابرچسب robots با مقدار nofollow استفاده کنید که در برچسب <head> در بالای صفحه HTML شما قرار می گیرد. وبلاگ Webmaster گوگل، پستی مفید دربارۀ استفاده از فرابرچسب robots دارد که می توانید آن را مطالعه کنید. برای استفاده از این تکنیک باید فرابرچسب <meta name=”robots” content=”nofollow”> را به بالای صفحه HTML خود اضافه کنید.

نکته از مترجم

هر صفحه از سایت از نظر گوگل ارزشی دارد و اگر از آن صفحه به صفحات دیگر همان سایت یا سایت های دیگر لینک داده شود، بخشی از ارزش آن صفحه از طریق لینک به صفحه های دیگر و یا سایت های دیگر انتقال داده می شود. این ارزش در تعیین Pagerank صفحه تاثیر گذار است.

استفاده از این فرابرچسب درست مانند این است که به تمامی لینک های داخل صفحه nofollow اضافه کرده باشید.

سایت خود را به شیوه صحیح تبلیغ کنید

زمانی که مردم از طریق جستجو یا دیگر راه ها سایت شما را پیدا کنندو  به آن لینک بدهند،  لینک های داده شده به سایت شما به مرور زیاد می شوند و گوگل می فهمد که شما مایلید که دیگران را از کارتان و زحمتی که برای فراهم کردن مطلب می کشید، مطلع کنید. تبلیغ برای مطالب جدید سایت به شکل اصولی، منجر به این خواهد شد تا افزادی که به دنیال مطالب در مورد همان موضوع می گردند، سایت شما را سریعتر بیابند. همانند اغلب نکاتی که در این کتاب توضیح داده شد، استفاده بیش از حد و افراطی از این تکنیک ها می تواند موقعیت و محبوبیت سایت شما را تخریب کند.

چند نکتۀ مفید دربارۀ شیوه های صحیح تبلیغ کردن سایت

مطالب جدید بنویسید و سرویس های جدید را در پست هایتان معرفی کنید – یک پست وبلاگ در سایت شما به کاربران اطلاع می دهد که شما بخشی جدید و یا سرویس جدید راه اندازی کرده اید و این راهی بسیار مناسب برای تبلیغ محتوا و یا یک سرویس جدید است. صحبان سایت دیگر که مطالب سایت شما از طریق RSS دنبال می کنند نیز از بخش های جدید سایت، محتوا و یا سرویس جدید شما مطلع می شوند.

تبلیغ سنتی را فراموش نکنید – تبلیغ سایت به شکل سنتی نیز می تواند مزایایی برای شما به همراه داشته باشد. برای مثال،‌ اگر شما یک سایت تجاری دارید، مطمئن شوید که آدرس سایتتان در کارت ویزیتتان، سربرگ ها و پوستر هایتان نوشته شده باشد. همچنین می‌توانید با ارسال اعلامیه از طریق نامه، کاربران سایت را از مطالب جدید در سایت شرکت، مطلع کنید.

در سایت های جوامع مجازی فعالیت کنید – سایت هایی که بر پایه تعاملات کاربری و به اشتراک گذاری اطلاعات بنا شده اند،‌ تجمع کاربران علاقه مند، حول موضوعی خاص را تسهیل می کند.

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کرد:

تلاش در جهت تبلیغ هر مطلب جدید و کوچک در شبکه های اجتماعیِ آنلاین (در عوض به دنبال مطالب مهم  و جذاب باشید)

استفاده از تکنیک هایی که باعث می شود که مطالب سایت شما به شکل مصنوعی در رتبه ای بالا در این سایت ها قرار بگیرد

تجارت خود را به مرکز تجارت های محلیِ گوگل اضافه کنید – اگر یک تجارت محلی را مدیریت می کنید،‌ اضافه کردن اطلاعات شرکتتان به مرکز تجارت های محلیِ گوگل به شما کمک می کند تا از طریق Google Maps و جستجوی گوگل، کاربرانی جدید را جذب سایت کنید. مرکز راهنمای Webmaster گوگل حاوی مطالب بیشتری در مورد تبلیغ تجارت  محلی است.

با کاربران فعال، در جوامع آنلاینی که موضوعشان با موضوع سایت شما مرتبط است، ارتباط برقرار کنید – این شانس وجود دارد که سایت هایی وجود داشته باشند که محتوا و موضوعی مشابه با سایت شما داشته باشند. برقراری ارتباط با این سایت ها، همیشه می تواند برای سایت شما سودمند باشد. مطالب داغ در بین کاربران سایت شما باعث می شود که ایده هایی جدید برای تولید محتوا و یا ساخت یک مرجع مناسب، فراهم شود.

کارهایی که باید از انجامشان اجتناب کنید:

ارسال اسپم در تمامی سایت هایی که موضوع مشابه با سایت شما دارند.

خرید لینک از سایت های دیگر به هدف بالا بردن PageRank به جای توجه به بالا بردن بازدید های سایت.

از ابزار های مدیریت سایت مجانی استفاده کنید

موتور های جستجوی مهم،‌از جمله گوگل، ابزار هایی را برای مدیران سایت فراهم کرده اند. Google Webmaster Tools به مدیران سایت کمک می کند تا کنترل بهتری بر روی تعامل سایت با سایتشان داشته باشند و اطلاعات جامعی را در مورد سایت در اختیار آنان قرار می دهد. استفاده از Webmaster Tools هیچ امتیاز ویژه ای برای سایت شما به همراه نمی آورد ولی با این حال به شما کمک می کند تا مشکلات سایتتان را بیابید و راهنماییتان می کند تا در صفحه نتایج، رتبه بهتری به دست بیاورید. با استفاده از این سرویس، مدیران سایت می توانند:

از مزایای سرویس های تجزیه و تحلیلِ وب بهره برید

اگر کاوش و فهرست شدن سایتتان را با استفاده از ابزار های Google Webmaster Tools و یا دیگر ابزارها، بهبود  بخشیده باشید،‌ ممکن است مشتاق باشید که بدانید، ترافیک سایتتان چقدر افزایش داشته است. برنامه های تجزیه و تحلیل مانند  Google Analytics مرجع مناسبی برای نیل به این هدف به حساب می آید. شما می توانید با استفاده از این ابزار:

 • دیدی کلی نسبت به این موضوع کهع کاربران چطور به سایت شما می رسند و چطور از آن استفاده می کنند به دست بیاورید
 • محبوب ترین محتوای سایت را بیابید
 • تاثیر بهینه سازی هایی که بر روی سایت اعمال کردید را اندازه بگیرید (به عنوان مثال آیا تغییر تیتر ها و فرابرچسب های description ،‌ترافیک ورودی به سایت از طریق موتور های جستجو را افزایش داده است ؟‌)

اطلاعات که یک پکیج تجزیه و تحلیل ارائه می کند به همراه داده های موجود در فایل server log اطلاعات جامعتری را درباره شیوه تعامل کاربران با صفحات شما در اختیار کاربران حرفه ای قرار می دهد ( مانند کلمات کلیدی بیشتر که جستجوگران ممکن است توسط آنها سایت شما را بیابند).

در آخر، گوگل ابزار دیگری با نام Google Website Optimizer ارائه کرده است که به شما اجازه می دهد که آزمایشاتی را بر روی صفحات خود انجام دهید و بفهمید که چه تغییراتی در صفحه، بیشتری میزان تاثیر را بر روی کاربرانتان داد. استفاده از این ابزار به همراه Google Analytics و Google Webmaster Tools (فیلم ویدئویی ما در مورد استفاده از Google Trifecta را ببینید)،‌ راهی مناسب است بهبود بخشیدن وضعیت سایت.

منابع مفید برای مدیران سایت ها

 • Google Webmaster help Forum – آیا سوالی در مورد راهنما های ما دارید یا می خواهید در مورد آنها نظری بدهید ؟ از طریق این بخش ما را در مطلع کنید
 • Google Webmaster Central Blog – پست های مکرر توسط کارمندان ما در مورد شیوه های بهبود بخشیدن وضعیت سایت
 • Google Webmaster Help Central –  این بخش مملو است از مطالب تخصصی مربوط به مدیریت سایت
 • Google Webmaster Tools – شیوه تعامل گوگل با سایتتان را بهبود ببخشید
 • Google Webmaster Guidelines – راهنماهای طراحی،‌ محتوا، فنی و کیفیت از گوگل
 • Google Analytics – منشأ کاربرانتان،‌ چیز هایی را که می بینند و تغییرات تست ها را در این بخش می توانید ببینید
 • Google Website Optimizer – بر روی صفحات سایتتان تست هایی را انجام دهید تا ببنید که چه مواردی برای سایتتان مفیدند و چه مواردی مفید نیستند.
 • Tips on Hiring an SEO – اگر نمی خواهید که همه کارها را به تنهایی انجام دهید این راهنما به شما کمک می کند که یک شرکت فعال در زمینه بهینه سازی سایت برای موتور جستجو را انتخاب کنید.

مطالب  سند اصلی از سوی گوگل تحت لیسانس Creative Commons Attribution 3.0 منتشر شده است و ترجمه فارسی آن به سفارش شرکت اکیپ (www.eqeep.ir) انجام شده. هر گونه حذف نام مترجم یا نام شرکت اکیپ از این سند و انتشار دوبارۀ آن مجاز نیست.


[۱] tag

[۲] Meta tag

[۳] rewrite

[۴] navigation

[۵] Drop down menu

[۶] Breadcrumb – این نام از داستان هانسل و گرتل گرفته شده است که این بچه ها با ریختن خورده های نان بر روی زمین راه برگشت خود به خانه را پیدا کردند.

[۷] tag

[۸] attribute

[۹] subdomain

نظرات کاربران

بالا