مقدمه

بعد از چندین ماه تلاش شرکت لایفری در فروردین ۱۳۹۵، نسخه GA1 از لایفری را منتشر نمود.

لایفری این نسخه را بر روی بانک اطلاعاتی ها و اپلیکیشن سرورهای زیر تست نموده است:

Liferay CE Application Servers:

 • Apache Tomcat 8.0 with Java 8
 • Wildfly 10.0 with Java 8

 

Liferay CE Databases:

 • HSQLDB 2 (تنها برای استفاده به عنوان تست و نسخه دمو)
 • MySQL 5.6
 • MariaDB 10
 • PostgreSQL 9.3

 

ویژگی های لایفری

 1.   Modularity بیشتر: مهمترین ویژگی لایفری ۷ این است که امکان کوچک کردن هسته لایفری با استفاده از قابلیت های OSGi به این نسخه افزوده شده است. همین امکان باعث افزایش کارایی بهتر و کاهس در هزینه های سخت افزاری و نرم افزاری گردد. لایفری ۷ دارای صدها ماژول مستقل میباشد که بنا به هر پروژه می‌توان آنرا حذف یا اضافه نمود.
 2. افزودن فرم ساز با رویکرد جدید: بالاخره در لایفری ۷ امکان ساخت فرم های پیشرفته با قابلیت های چرخه کار و تعریف صفحات فرم برای نسخه رایگان افزوده شد. این قابلیت قبل تر تنها منحصر به نسخه Enterprise بوده است. از امکان تعریف قالب های چند ستونه برای فرم نیز نباشد چشم پوشی کرد. قابلیت تعریف انواع فیلدهای متنوع و تعریف نوع فیلد خاص منظوره نیز افزوده شده است.
 3. بهبود مدیریت محتوا: ویژگی های بیشتری به مدیریت محتوای لایفری و آسانتر شدن ورود اطلاعات برای نویسنده محتوا در این نسخه افزوده شده است. ویرایشگر متنی جدید (Alloy Editor)، قابلیت فولدر بندی محتواهای وب، قابلیت مقایسه محتواها و قابلیت استفاده از ساختار(structure) و قالب (template) ها در تمامی سایت ها را میتوان نام برد.
 4. قابلیت افزودن مکان محتوا(GEOLOCATING ASSETS): در liferay 7 قابلیت افزودن location به هر محتوا، فایل و غیره افزوده شده است. با این قابلیت میتوان دریافت که محتوا در کجا درج شده است. شبیه این ویژگی را در شبکه های اجتماعی مثل Instagram میتوان مشاهده کرد.
 5. آسانتر شدن ساخت سایت های حرفه ای: روزانه وب سایت ها دارای واسط گرافیکی های پیچیده تر و امکانات وسیعتری میگردند. در لایفری ۷ قابلیت قالب سایت (site template) ها بازنویسی شده است و امکان پیاده سازی سایت های پیچیده تر را فراهم میسازد. در ضمن تعداد بیشتری از قالب و تم با پشتیبانی از liferay 7 در marketplace لایفری افزوده شده است.
 6. بهبود کیفیت فروم، ویکی و بلاگ: در این نسخه برای آسانتر نموده مدیریت محتواهای فروم، بلاگ و ویکی ویژگی های بیشتری به این بخش ها افزوده شده تا کاربران بتوانند با راحتی بیشتری محتوای خود را درج نمایند.
 7. انتخابگر (Selector)جدید برای فایل و تصاویر: زمانی شما در حال تولید محتوا هستید نیاز به افزودن تصویر، اپلود تصویر یا ویدیو در محتوای خود دارید. این ویژگی بالاخره در لایفری افزوده شده تا کاربر بتواند به راحتی به محتوای خود مدیای مورد نظر خود را انتخاب و اضافه کند. پیشتر این قابلیت به سختی و با آموزش زیاد به کاربران قابل انجام بود. این قابلیت چیزی شبیه به add media در ورد پرس شده است.
 8. افزایش کارایی صفحات: رویکرد تغییر صفحات بصورت Ajax در لایفری ۷ باعث افزایش کارایی و کاهش مصرف پهنای باند میگردد. کاربر حس بهتری از کلیک کردن دارد. شایان ذکر است این امکان باعث از دست دادن ویژگی های SEO نشده و لایفری برای آن نیز فکر کرده است. کاربر با کلیک بر روی هر لینک بدون آنکه کل صفحه بروز (refresh) گردد صفحه مربوطه را مشاهده میکند.
 9. بهبود منوی اصلی: نمای جدیدی برای این منو پیاده سازی گردیده تا هر آنچه به آن در نمای پورتال نیاز داریم در کنار ما باشد.

در انتها در این نسخه از لایفری ۱۷۵۰ ویژگی جدید افزوده شده است که میتواند در بهبود عملکرد پورتال ما مفید باشد.

 

منبع: https://web.liferay.com/web/jamie.sammons/blog/-/blogs/liferay-portal-7-0-ce-release

 

 

نظرات کاربران

بالا